Najpiękniejsza twarz socjalizmu, cała uroda kapitalizmu
Była ofiarą systemu produkowania mistrzów sportu w NRD, ale i jego największą beneficjentką. Spod nadzoru Stasi gładko przeszła do sukcesów w nowym ustroju. Właśnie ogłosiła, że wiosną 2008 roku rozstaje się z lodem
Kiedy zdobywała w Sarajewie pierwsze złoto igrzysk, miała 19 lat i wszystko wydawało się względnie proste. Był kij i była marchewka. Najwybitniejsza trenerka w kraju Jutta Müller na trening czasem przychodziła ze szpicrutą i krótko formułowała zadania: – Masz schudnąć o dwa kilo, tłusta krowo! Za mistrzostwo olimpijskie czekało 45-metrowe mieszkanie w Karl-Marx-Stadt, talon na ładę, wakacje na Kubie. Potem też volksvagen golf w kolorze czerwonym.
Katarina Witt twierdzi, że zniosła wiele, bo była próżna i ambitna zarazem. – Chciałam, by mnie oglądano i klaskano. Miałam pięć lat i już to wiedziałam – wspomina. Zapracowani rodzice, Manfred – pracownik spółdzielni nasiennej – i Käte, fizjoterapeutka, nie dali sie długo prosić. Kupili łyżwy. Stasi wzięła dziewczynkę pod rutynową obserwację, gdy ta skończyła siedem lat. – Jest ładna, grzeczna, pełna zapału – pisali tajniacy.
Po latach Witt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta