Kara weekendowa - remedium na przeludnione więzienia
Pomysł odbywania kary pozbawienia wolności na zmiany i na raty zasługuje na poparcie – przekonuje
Zamiar wprowadzenia wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie tygodniowym to kolejna próba poprawy sytuacji więziennictwa. Przyświeca mu idea ograniczenia do minimum czasu, który skazany musi spędzić w zakładzie karnym.
Obawy doktryny
Profesor Zbigniew Hołda sceptycznie ocenia ten zamysł (wywiad w „Rz” z 10 sierpnia), zarzucając jego autorom ingerencję w kodyfikacje karne, wprowadzenie zamętu, niebezpieczeństwa towarzyszące częstej rotacji skazanych. Materia projektu ustawy o karze weekendowej rzeczywiście mogłaby zostać objęta nowelizacją kodeksu karnego wykonawczego (k.k.w.), choć jej objętość (57 artykułów) poważnie naruszyłaby strukturę k.k. w. Ze względu na kompleksowe uregulowanie nowego sposobu odbywania kary pozbawienia wolności wydaje się zasadne wyodrębnienie tej ustawy jako samodzielnego aktu prawnego.
Trudno się zgodzić z zarzutem wprowadzenia zamętu, skoro projekt jest odpowiedzią na panujący dzisiaj zamęt, niewłaściwą sytuację, w której tysiące ludzi oczekują na miejsce w zakładzie karnym. To przeszkadza w funkcjonowaniu prawa karnego, którego naczelną zasadą powinna być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta