Bonifikaty sięgają nawet 95 procent
Byli i obecni pracownicy wielu państwowych lub sprywatyzowanych firm a także ich bliscy mogą nabyć na własność zajmowane przez siebie mieszkania zakładowe. Dotyczy to również lokali leśnych, kolejowych, wojskowych i policyjnych
Kto, co, kiedy i za ile może kupić określa kilka aktów prawnych, z których najważniejszym jest ustawa o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa oraz jej nowelizacja z 2005 r.
Krąg uprawnionych do wykupu
Mieszkanie zakładowe może wykupić – co do zasady – jego najemca, który ma umowę zawartą na czas nieoznaczony albo administracyjną decyzję o przydziale. Uprawnionym jest również pracownik zbywcy (jakie podmioty są zbywcami, o tym poniżej) albo jego poprzednika prawnego, z którym przed 12 listopada 1994 r. zawarto umowę na czas oznaczony związaną z jego pracą. Chodzi więc np. o pracowników spółek akcyjnych stanowiących własność Skarbu Państwa, które powstały z przedsiębiorstw państwowych w drodze komercjalizacji.
To jednak nie wszyscy uprawnieni do preferencyjnego wykupu. Taki przywilej przysługuje również stale zamieszkującym z wyżej opisanymi najemcami w chwili ich śmierci, m.in. małżonkowi, rodzeństwu, dzieciom, wnukom, rodzicom, dziadkom, osobom go przysposabiającym albo przez niego przysposobionym. Uprawnienie do preferencyjnego wykupu przysługuje również innym osobom pozostającym ze zmarłymi najemcami takich mieszkań (w chwili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta