Czy menedżer z pomocnikiem może płacić podatek jak przedsiębiorca
Osoba, która kieruje przedsiębiorstwem, nie może opłacać liniowego podatku i odliczać faktycznych kosztów. Czy inaczej będzie, jeśli zatrudni pracownika, który także wykonuje usługi zarządzania?
Trudno wtedy uznać, że menedżer wykonuje czynności kierownicze „osobiście”. Nie można więc zaliczyć jego wynagrodzenia do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mówi art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Ale mamy małe szanse, że organy podatkowe zaakceptują taką konstrukcję. Chociaż zdarzają się też korzystne dla menedżerów interpretacje.
Kadra kierownicza bardziej obciążona
Wynagrodzenie menedżerów to – zgodnie z art. 13 pkt 9 updof – przychody z działalności wykonywanej osobiście. Nie mogą więc być rozliczane w ramach działalności gospodarczej. Nawet wtedy, gdy menedżer zarejestrował własną firmę. Dotyczy to nie tylko klasycznych kontraktów menedżerskich, ale także umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i „umów o podobnym charakterze”.
Jakie to ma konsekwencje podatkowe? Kadrze kierowniczej nie przysługuje stawka liniowa. Menedżerowie płacą podatek według skali: 19, 30 albo 40 proc. Nie mogą też odliczać kosztów prowadzenia firmy – wydatków na samochód, telefon, siedzibę, podróże służbowe. Ich przychody rozlicza płatnik, potrącając ryczałtowe koszty (tak jak u pracowników). Menedżerowie płacą więc wyższe podatki niż inne grupy zawodowe. Ale Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 19 lipca 2007 r. (K 11/06) stwierdził, że przepis o przychodach z usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta