Czy doczekamy się jednolitego europejskiego podatku dochodowego
System podatków pośrednich w Unii Europejskiej, zwłaszcza VAT i akcyzy, jest w wysokim stopniu zharmonizowany. Od jakiegoś czasu instytucje Wspólnot – różnymi metodami i środkami – starają się wpływać również na sferę podatków bezpośrednich
„Rzeczpospolita” objęła patronat medialny nad konkursem wiedzy podatkowej „Taxand Challenge” adresowanym do studentów, organizowanym przez spółkę doradztwa podatkowego i europejskiego Accreo Taxand. Dziś publikujemy kolejny artykuł, na którym oparte jest jedno z czterech konkursowych pytań otwartych. Następne ukażą się w DF z 19 i 22 listopada.Szczegółowe informacje o konkursie, dodatkowe materiały, wyroki i literatura są dostępne na stronie internetowej konkursu www.taxandchallenge.pl.
Czy powinniśmy spodziewać się w przyszłości jednolitego europejskiego podatku dochodowego?
Sfera podatków bezpośrednich należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich. Instytucje wspólnotowe mogą jednak ingerować w regulacje podatkowe państw członkowskich w takim zakresie, w jakim rozwiązania krajowe naruszają wolności wskazane w traktacie ustanawiającym WE (swobodny przepływ towarów, osób, usług i kapitału), swobodę przedsiębiorczości czy też zasadę niedyskryminacji.
Rola orzecznictwa ETS
Możliwość działania ma przede wszystkim Komisja Europejska (w ramach tzw. procedury infringement wykorzystywanej w sytuacjach, gdy są wątpliwości co do zgodności prawa krajowego ze wspólnotowym) i Europejski Trybunał Sprawiedliwości (wydający orzeczenia w sprawach do niego skierowanych w ramach pytań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta