Jak ustalić właściwą stawkę amortyzacyjną dla budynku
Przedsiębiorcy kupujący budynek magazynowy lub produkcyjny na rynku wtórnym muszą dowiedzieć się, kiedy oddano go do eksploatacji. Bez tej informacji nie będą mogli obliczyć indywidualnej stawki amortyzacyjnej i w ten sposób skrócić okresu amortyzacji
Aby podatnicy mogli rozpocząć naliczanie odpisów amortyzacyjnych od budynku lub budowli, muszą być spełnione pewne warunki. Musi to być nieruchomość stanowiąca własność lub współwłasność podatnika, nabyta lub wytworzona we własnym zakresie. Drugie kryterium to kompletność i zdatność do użytku w dniu przyjęcia do używania. Kolejny warunek, mający stosunkowo niewielkie znaczenie w przypadku budynków i budowli, to przewidywany okres używania dłuższy niż rok. Ponadto nieruchomość musi być wykorzystywana przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddana do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.
Tylko metoda liniowa
Właściciele budynków mogą je amortyzować tylko metodą liniową. Zasadą jest stosowanie stawek wynikających z wykazu (najważniejsze prezentujemy w ramce). W pewnych sytuacjach istnieje jednak możliwość skrócenia okresu naliczania odpisów umorzeniowych.
Pogorszone warunki użytkowania
Podatnicy mogą podwyższać podane w wykazie stawki przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2, jeśli budynek lub budowla używana jest w warunkach pogorszonych. Chodzi o sytuację, gdy nieruchomość jest używana pod ciągłym działaniem wody, pary wodnej, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta