Bezpieczeństwo wydzierżawię
Polskie firmy coraz chętniej sięgają po outsourcing bezpieczeństwa. Jego najważniejszą zaletą są niższe koszty
Nawet w małych i średnich przedsiębiorstwach infrastruktura sprzętowa i liczba aplikacji zwiększa się w szybkim tempie. A wraz z nimi rosną też koszty. Więcej elementów do zarządzania to także większe zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego spółki. Nic dziwnego, że w Polsce rośnie zainteresowanie outsourcingiem bezpieczeństwa.
Do obsługi potrzebni są wyspecjalizowani fachowcy. Obsługa i konfiguracja zaawansowanych routerów czy zapór sieciowych wymaga dużej wiedzy, szkolenie własnych administratorów jest często nieopłacalne, a ich umiejętności niejednokrotnie słabo wykorzystywane. Nie każdą firmę stać na takie szkolenia czy stworzenie własnego działu bezpieczeństwa informatycznego. Wyjściem jest zlecenie firmie zewnętrznej opieki nad systemami bezpieczeństwa IT zwłaszcza o firmową sieć i dane w niej zgromadzone.
W dali za Europą
Podstawowym elementem systemu bezpieczeństwa jest ochrona zasobów przedsiębiorstwa przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz. Tymczasem z zachowywaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa IT jest w polskich firmach nie najlepiej.
Jak wynika z badania „Polski rynek rozwiązań bezpieczeństwa ICT 2006” firmy Audytel, odsetek firm, które wdrożyły już politykę bezpieczeństwa IT, wzrósł co prawda z 47 proc. do 67 proc., ale jest to i tak poniżej europejskiej 75-proc. średniej. Pocieszające jest, że w grupie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta