Psychologiczna atmosfera sukcesu
Z punktu widzenia wskaźników makroekonomicznych w gospodarce udało się praktycznie wszystko – mówi prof. Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów RP w rozmowie z Elżbietą Glapiak i Pawłem Jabłońskim
Rz: Czy rząd Jarosława Kaczyńskiego miał jakieś sukcesy gospodarcze?
Z punktu widzenia wskaźników makroekonomicznych w gospodarce udało się praktycznie wszystko. Jej stan jest bardzo dobry.
Czyli ten wysoki obecny wzrost to sukces tego rządu?
To jest sukces wszystkich pracujących Polaków.
Ekonomiści twierdzą, że ten dynamiczny rozwój to efekt działań rządów sprzed dwóch – trzech lat.
Zwłaszcza w polityce sukces ma wielu ojców, a klęska jest sierotą. Jako ekonometryk z wykształcenia wiem, że znaczenie opóźnień czasowych w gospodarce bywa eksponowane przesadnie, ponieważ jest słabo mierzalne. W rozwoju gospodarczym najistotniejsze jest masowe przekonanie, że sprawy idą dobrze. Tworzy się wówczas przyjazny klimat inwestycyjny oraz maleje awersja do ryzyka, zarówno po stronie konsumentów, jak i inwestorów. Nie ulega wątpliwości, że takie nastawienie dominowało w gospodarce przez ostatnie dwa lata.
Czyli rząd stworzył psychologiczną atmosferę sukcesu.
Przez ponad półtora roku unikałam słowa „sukces”. Mimo licznych awantur politycznych usilnie zabiegałam o zaufanie. Jest to kategoria kluczowa w psychologii oczekiwań, bez której nie ma współczesnej ekonomii. Zaufanie sprzyja inwestycjom oraz niweluje strach przed niepewnością i ryzykiem towarzyszącymi każdej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta