Styczniowa lista płac ze starymi i nowymi wskaźnikami
Wielu pracodawców wypłaci wynagrodzenia za grudzień dopiero w styczniu 2008 r. Choć pracownicy mogą odczuć brak gotówki przed końcem roku, nie powinni się martwić. Na styczniowej wypłacie zaoszczędzą i oni, i pracodawcy
Dla pracownika należność z wynagrodzenia staje się przychodem ze stosunku pracy z chwilą jej otrzymania lub postawienia do dyspozycji. W konsekwencji podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach, jakie obowiązują przy dokonywaniu wypłaty. Muszą więc uwzględniać zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów i skalę podatkową w 2008 r. To samo dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej.
Co uwzględnić
Wynagrodzenie grudniowe wypłacone w styczniu 2008 r. jest u pracownika przychodem stycznia. Aby więc je obliczyć, stosuje się parametry, które będą obowiązywać w przyszłym roku.
Od 1 stycznia 2008 r. obniży się składka na ubezpieczenia rentowe do 6 proc. podstawy wymiaru. Z tego pracownicy będą finansowali składkę w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru.
Zatem od wszystkich dokonanych po 31 grudnia 2007 r. wypłat pracodawca potrąca składkę rentową w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru. Także od 1 stycznia 2008 r. wyliczając zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzeń, zastosuje koszty uzyskania przychodów w wysokościach podanych w tabelce 1.
Od dochodów uzyskanych w 2008 r. pracodawca będzie pobierał podatek dochodowy według skali z tabelki 2.Miesięczna kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek dochodowy w 2008 r. wyniesie 48,90 zł.
Uwzględniając te parametry, pracodawca może przystąpić do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta