Sukcesy i porażki roku - ludzie i gospodarka w kraju
Żywność na obiad mamy nie dlatego, że rzeźnik, piwowar czy piekarz dobrze nam życzą, ale dlatego, że troszczą się oni o własny interes – twierdził słynny ekonomista Adam Smith.
Ci, którzy działali zgodnie z tą maksymą rok 2007 z pewnością zapiszą do udanych.
Do grona wygranych w tym roku przedstawicieli świata polskiej gospodarki wpisuje się Jan Kolański, właściciel Jutrzenki. Jego firma została liderem krajowego rynku słodyczy. Mniej słodyczy niż Jutrzenka sprzedają dziś w Polsce takie światowe potęgi jak Nestle, Kraft Foods czy Master Foods. Polska to jednak dla niego za mało. Teraz chce być liczącym się producentem żywności w Europie Środkowo-Wschodniej. I z pewnością ma na to szanse. Podobnie jak Maciej Kwiatkowski, prezes i główny akcjonariusz Opera TFI, największego niezależnego towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Jego przykład pokazuje, że w dwa lata można zrobić prężny biznes z niczego. Dzięki wierze w sukces i zaufaniu klientów. Wystartował z milionem złotych, a dziś jego firma zarządza ponad 1,5 mld złotych. Wiara w sukces pomogła też Stansławowi Kluzie wygrać wojnę o przejęcie nadzoru bankowego przez Komisję Nadzoru Finansowego, którą kieruje. A rywala miał silnego – Narodowy Bank Polski. Najbliższe lata pokażą, czy połączenie nadzorów miało sens. Okaże się też, czy spełni się marzenie Kluzy o nadzorze opartym na ekspertach.
SUKCESY
Szejk naftowy z Gdańska
Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos
Szef drugiego producenta paliwa w kraju – skutecznie po raz kolejny obronił firmę przed przejęciem przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta