Liczenie zasiłków będzie wkrótce koszmarem
Ponowne obniżenie składki rentowej od 1 stycznia skomplikuje znacznie sposób ustalania podstawy wymiaru świadczeń dla pracowników, którzy pójdą na zwolnienie lekarskie w lutym albo później
Pierwszym krokiem w liczeniu zasiłków chorobowych jest ustalenie ich podstawy wymiaru. Dla zatrudnionego jest to zwykle średnie wynagrodzenie, jakie dostał za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc niedyspozycji.
Wynagrodzeniem przyjmowanym do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych jest oskładkowany przychód pomniejszony o potrącane przez pracodawcę ze środków pracownika składki emerytalną, rentowe oraz chorobową.
Po redukcji stopy procentowej składki rentowej przychód ten pomniejszamy o:
∑ 18,71 proc. tego przychodu, jeśli został wypłacony do 30 czerwca 2007 r.,
∑ 15,71 proc. – z wypłat od 1 lipca 2007 r. do końca 2007 r.,
∑ 13,71 proc. – z wypłat po 31 grudnia 2007 r.
Decyduje przy tym data wypłaty wynagrodzenia, czyli dzień, w którym dostał pensję do rękę lub do dyspozycji (chwila wypływu na jego konto bankowe).
Przykład 1Pani Ela, zatrudniona na etacie, opiekowała się chorą matką od 12 do 15 listopada br. Podstawę wymiaru zasiłku stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres od 1 listopada 2006 r. do końca października br. Zarabia ona pensję w stałej stawce 3000 zł miesięcznie brutto. Zgodnie z regulaminem płacowym wypłata następuje 8
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta