Czasami trudno ustalić chorobowe
Prowadzący jednoosobowe firmy, zleceniobiorcy i chałupnicy niedysponowani zdrowotnie w przyszłym roku dostaną relatywnie wyższe zasiłki chorobowe. Zmieniane ciągle przepisy utrudnią im jednak weryfikację, czy otrzymali je w prawidłowej wysokości
Podstawę wymiaru zasiłków dla osób niebędących pracownikami stanowi zasadniczo przychód wchodzący do podstawy wymiaru składki chorobowej, po odliczeniu kwoty odpowiadającej składkom potrącanym ze środków ubezpieczonych. W związku z nowelizacją obniżamy go o:
∑ 18,71 proc. z przychodu za okres do 30 czerwca br.,
∑ 15,71 proc. z przychodu za okres od 1 lipca końca br.,
∑ 13,71 proc. z przychodu za okres po 31 grudnia br.
Według deklarowanej sumy
Różnie to wygląda w przypadku tej kategorii ubezpieczonych. A to dlatego że różnie też ustalamy ich podstawę wymiaru składek chorobowych. Dla osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi ją kwota zadeklarowana, ale nie niższa od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dla początkujących biznesmenów nie niższa od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru zasiłków dla nich ZUS pomniejsza o 13,71 proc., począwszy od przychodu za styczeń 2008 r. >patrz przykłady 1, 2.
Od uzyskanej pensji
Część ubezpieczonych niebędących pracownikami dostaje regularnie przychód czy wynagrodzenie od chlebodawcy. Chodzi o zleceniobiorców, chałupników, agentów, produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych oraz osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania podczas odbywania kary pozbawienia wolności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta