Sygnał ostrzegawczy: westchnienie
Stres towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, ale na znaczenie tego zjawiska zwrócił uwagę dopiero w I połowie XX wieku kanadyjski naukowiec Hans Seyle w książce „Stres życia”
Stres stanowi jeden z elementów ludzkiej osobowości, a umiejętność radzenia sobie z nim decyduje o jakości życia. Jeśli większość czasu spędzamy w pracy, stres wpływa na jej jakość, wyniki, karierę zawodową oraz zachowanie bezpieczeństwa i zdrowia. Staje się przyczyną złych decyzji i błędów, pod jego wpływem umysł przestaje bowiem racjonalnie pracować.
Stres pojawia się w różnych sytuacjach: przeciążenia pracą, niepewności jej utrzymania, nieradzenia sobie z zadaniami, dyktatorskim systemem zarządzania, mobbingiem czy brakiem wynagrodzenia za pracę. Wzmagają go kłopoty domowe
Sygnał ostrzegawczy
Jak rozpoznać rodzący się w nas stres? Zdaniem amerykańskiego psychologa Johna Adamsa, który prowadzi badania nad stresem, sygnałem ostrzegawczym jest głębokie westchnienie – reakcja organizmu na niedotlenienie mózgu i napięcie mięśni. Zbagatelizowanie go może się skończyć bezsennością, ciężką depresją, chorobami układu krążenia, osłabieniem układu odpornościowego, zawałem lub wyczerpaniem psychofizycznym. Może też sprzyjać rozwojowi np. chorób nowotworowych.
Stres wywołuje silne negatywne emocje: gniew, lęk i niepokój, czasem agresję. Umiarkowany stres mobilizuje do przezwyciężenia trudności, ale nadmierne i długie jego działanie przynosi tylko skutki destrukcyjne. Przedsiębiorstwa ponoszą olbrzymie koszty stresu u swoich pracowników, przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta