Zatrudniamy cudzoziemca po wejściu Polski do strefy Schengen
Od dziś przy zatrudnianiu cudzoziemców musisz się posługiwać ujednoliconymi zasadami obowiązującymi w tzw. strefie Schengen. Niestety, wydłuży się procedura starań o wizę w celu wykonywania pracy i zdrożeją też same wizy
W nocy z 20 na 21 grudnia br. Polska weszła do strefy Schengen, stając się częścią obszaru, na którym stosowane są ujednolicone zasady dotyczące m.in. ochrony granic, ochrony danych osobowych obywateli, współpracy między służbami policyjnymi państw sygnatariuszy, działania tzw. systemu informacyjnego Schengen, jak również wydawania wiz cudzoziemcom.
Wizy Schengen są krótkoterminowe (trzymiesięczne do wykorzystania w ciągu pół roku). Natomiast poszczególne państwa członkowskie nadal decydują o wizach długoterminowych (roczne do wykorzystania maksymalnie w ciągu pięciu lat). Są one wizami narodowymi – uprawniają do przebywania tylko na terytorium państwa, które je wydało. Podstawą wydania takiej wizy jest kontrakt i pozwolenie na pracę, studia, długoterminowa współpraca naukowa itp.
To, w jaki sposób zorganizowana jest procedura wizowa w poszczególnych krajach członkowskich, nadal będzie głównie zależeć od ich resortów spraw zagranicznych. W Polsce będzie ona podobna do dotychczasowej. Wzrosną jednak opłaty za wydanie wizy. Jest to 35 euro, jeżeli podpisane zostały umowy o ułatwieniach wizowych, oraz 60 euro dla obywateli pozostałych państw. Dla cudzoziemców wprowadzono także wymóg posiadania ubezpieczenia zdrowotnego na minimalną kwotę 30 tys. euro ważnego na całym obszarze Schengen.
Rosja, Ukraina, Mołdawia oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta