Towar wyjechał, akcyza do zwrotu
Żeby udokumentować wywóz towarów do państw Unii Europejskiej, nie trzeba koniecznie dostarczać organowi celnemu faktury potwierdzającej dostawę wewnątrzwspólnotową. Liczy się przede wszystkim to, że wyroby opuściły Polskę
Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym wczoraj w sprawie spółki Citroen Polska SA.
Kupowała ona samochody osobowe od spółek francuskich Peugeot i Citroen i płaciła akcyzę od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Ponieważ jednak część aut nie została sprzedana, polska spółka umówiła się z francuskimi, że zostaną one wywiezione do kraju przez nie wskazanego. Dostarczyła je m.in. do Niemiec i Belgii. Transakcję tę uznała za wewnątrz-wspólnotową dostawę towarów (WDT). Ponieważ auta opuściły terytorium Polski, zażądała zwrotu akcyzy.
Spór o pojęcia
Organy celne odmówiły, twierdząc, że polska spółka nie dysponowała już samochodami, kiedy występowała o zwrot. Prawo to przejęły podmioty francuskie. Poza tym zwracały uwagę, że nie ma faktury potwierdzającej dostawę wewnątrzwspólnotową.
Spółka polska złożyła skargę do WSA. Podkreślała, że nikt nie ma wątpliwości, że towary zostały wywiezione do innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta