Będą też problemy ze świadczeniami dla ofiar wypadków
Szczególnie trudne będzie obliczenie zasiłków chorobowych z ubezpieczenia wypadkowego. Zwłaszcza że w zależności od kategorii ubezpieczonego obniżamy je o składki w różnej wysokości
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego zawsze wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Tę ostatnią inaczej szacujemy dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu na zasadzie dobrowolności i inaczej dla tych, co są objęci ubezpieczeniem wypadkowym, a nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.
Pełne składki finansowane przez ubezpieczonych odliczamy zawsze z wynagrodzenia osoby przyjmowanego do podstawy wymienionych świadczeń, za którą płatnik odprowadza dobrowolne składki chorobowe. I to niezależnie od tego, czy zainteresowany przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, czy nie. Chodzi więc o zleceniobiorców, chałupników, indywidualnych przedsiębiorców, więźniów wykonujących pracę podczas odbywania kary pozbawienia wolności oraz duchownych.
W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego tych osób uwzględniamy przychód stanowiący podstawę wymiaru składki wypadkowej po odliczeniu:
∑ 18,71 proc. z przychodu wypłaconego do 30 czerwca tego roku,
∑ 15,71 proc. z wypłaconego od 1 lipca do końca br.,
∑ 13,71 proc. z wypłaconego po 31 grudnia 2007 r.
Przykładowo Pan Jerzy wykonuje zlecenie od 1 lutego tego roku. Przystąpił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta