Czy bezpieczeństwo pracy się opłaca?
Zdrowie jest dla człowieka wartością najwyższą. Dopóki rozpatrywano je głównie w kategoriach humanitarnych, stanowiło wartość przede wszystkim dla poszczególnych osób. Obecnie coraz częściej rozpatruje się zdrowie w kategoriach ekonomicznych. To szczególnie istotne w środowisku pracy, gdzie konieczne jest spojrzenie z perspektywy nie tylko pracowników, lecz także pracodawców oraz państwa
Wyłączenie pracowników z czynnego życia zawodowego z powodu wypadków i chorób zawodowych, koszty absencji chorobowej i spadek sprawności psychofizycznej skutkują – poza kosztami ponoszonymi przez ubezpieczonych – dodatkowymi kosztami społecznymi. Pracodawcy i pracownicy na ogół mają świadomość, że lekceważą warunki pracy. Niestety, świadomość ta nie prowadzi do zmiany ich zachowań. Pracodawcy nie są tym zainteresowani, bo to kosztuje, pracownicy – bo tak jest wygodniej lub z lęku, by nie stracić pracy w wyniku „zbędnych” żądań.
To oznacza problemy dla jednych i drugich. Pracodawcy nie mają wystarczającej świadomości, że ich obciążenia finansowe związane z chorobą lub wypadkiem pracownika są niewspółmiernie większe od kosztów działań profilaktycznych i uzyskania właściwych warunków pracy. Jeśli więc nie interesuje ich to ze względów czysto ludzkich, powinno zainteresować ze względów finansowych.
Wymierne straty
Niepokoi wzrastająca liczba wypadków przy pracy. W 2006 roku liczba osób pracujących w szkodliwych warunkach wzrosła o 14 tysięcy osób w stosunku do roku poprzedniego, a liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy – o 11 tysięcy osób, tj. o 13,1 proc., a wypadków śmiertelnych o 5,3 proc. Jednym z czynników zwiększającej się liczby wypadków może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta