Kable, transformatory i instalacje mogą sprawiać kłopoty
Właściciel nieruchomości może domagać się wynagrodzenia za korzystanie z jego działki, zwrotu pobranych pożytków, a także naprawienia szkody za zużycie lub pogorszenie stanu swojej posesji
Marek Domagalski
Są to tzw. roszczenia uzupełniające. Najczęściej chodzi o sytuacje bezumownego korzystania z nieruchomości – jeśli bowiem istnieje jakakolwiek umowa między właścicielem a posiadaczem, rozliczenia powinny nastąpić na zasadach danego kontraktu.
Uwaga! Roszczeń uzupełniających można dochodzić niezależnie od żądania wydania nieruchomości lub jej części.
Dobra lub zła wiara
Zakres odpowiedzialności posiadacza bezprawnie zajmującego działkę zależy od tego, czy jest w tzw. dobrej czy złej wierze. Odpowiedzialność pierwszego zaczyna się zasadniczo od chwili, w której dowiedział się o wytoczeniu mu sprawy o wydanie nieruchomości. Pełną odpowiedzialność ponosi natomiast posiadacz w złej wierze. Przyjmuje się, że jest nim ten, kto wie lub z łatwością mógł się dowiedzieć, że nie przysługuje mu prawo własności (czyli dochodzi do bezumownego korzystania). Szczegółowo tę odpowiedzialność regulują art. 224 – 225 k.c.
Uwaga! Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu obejmuje cały okres korzystania z niego.
Nie jest traktowane jako świadczenie okresowe, a więc z czasem narasta i przedawnia się dopiero po dziesięciu latach.
Obce instalacje
W złej wiarze są zwykle zakłady posiadające na prywatnych gruntach instalacje o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta