Zamiataj chodnik przed swoim domem i segreguj wyrzucane śmieci
Rzadko rzeczywistość tak rozmija się z teorią jak przy obowiązujących mieszkańców przepisach o porządku i czystości w gminach. Zwłaszcza tych dotyczących segregacji odpadów
W praktyce często bywa tak, że właściciel posesji nie podpisuje umowy z firmą wywożącą odpady lub nieczystości płynne, tylko wzywa na telefon tę, która akurat może przyjechać w dogodnym terminie. Zamiast płacić za wywóz śmieci, upycha je do pobliskiego publicznego śmietnika albo wywozi do lasu. A o odśnieżeniu chodnika przypomina sobie wtedy, gdy strażnik miejski zagrozi mandatem.
Tymczasem sprawy związane z porządkiem na posesjach są w miarę jasno określone w przepisach o czystości i porządku w gminach, a także niektórych innych aktach prawnych związanych z gospodarką odpadami (patrz podstawa prawna). Większość gmin ma także własne regulaminy czystości i porządku, z których wynikają dodatkowe obowiązki dla właścicieli posesji; różnią się one w poszczególnych miejscowościach.
Uwaga! Za właścicieli uważa się nie tylko osoby i firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także osoby, które w inny sposób weszły w ich posiadanie.
Właściciel powinien mieć zawarte umowy na wywóz śmieci i nieczystości płynnych. Umowa musi być podpisana z firmą mającą zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub na opróżnianie zbiorników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta