Kto wnosi podatek i w jaki sposób
Podatek od nieruchomości płacimy nie tylko od nieruchomości, które są naszą własnością czy współwłasnością.
Obowiązek ten ciąży też na nas m.in. w razie wynajęcia nieruchomości będącej własnością gminy czy Skarbu Państwa.
Danina ta odnosi się zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych, np. spółek z o.o., fundacji, jak i jednostek organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej, jak np. spółka cywilna czy jawna.
Posiadacz działki też musi płacić
Jeśli grunt został oddany w użytkowanie wieczyste, daninę tę płaci użytkownik wieczysty. Zapłacić trzeba także wtedy, gdy jesteś tzw. posiadaczem samoistnym, tj. nie masz uregulowanych spraw własnościowych, ale korzystasz z gruntu czy budynku tak, jakby przysługiwało ci prawo własności. Posiadaczem samoistnym będzie np. ktoś, kto nabył dom, plac na podstawie nieformalnej umowy kupna, lub osoba, której dom i działka przypadły w wyniku nieformalnego działu spadku (bez zachowania formy notarialnej).
Podatek ten płacą w praktyce także m.in. najemcy i dzierżawcy lub zarządzający nieruchomościami i obiektami budowlanymi, jeżeli obiekty te i nieruchomości stanowią własność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta