Gdy trzeba przejechać przez grunt sąsiada
Jeżeli nieruchomość sąsiada nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do niej budynków gospodarskich, musisz się liczyć z tym, że sąsiad zażąda przejazdu przez twój grunt. To tzw. droga konieczna
Niekiedy zdarza się, że nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Ustanowienie drogi koniecznej oznacza jednak ograniczenie prawa własności w stosunku do nieruchomości sąsiedniej czy sąsiednich, przez które ma przechodzić. Dlatego wytyczenie takiej drogi i korzystanie z niej jest często źródłem konfliktów sąsiedzkich. Żądać jej ustanowienia może nie tylko właściciel, ale i użytkownik wieczysty nieruchomości.
Jedna włada, druga służy
Nieruchomość, na rzecz której droga konieczna jest ustanowiona, nazywa się władnącą, a tę, przez którą przechodzi – obciążoną, służebną. Obciąża ona każdego właściciela gruntu - oznacza to, że nawet jeśli nieruchomość służebna zostanie sprzedana, to sąsiad nadal będzie mógł korzystać z drogi koniecznej. Tak samo będzie, gdy właściciel zmieni nieruchomość, na rzecz której droga ta jest ustanowiona.
Roszczenie o ustanowienie drogi koniecznej nie przedawnia się. Jeśli np. są podstawy do jej wytyczenia, to właściciel źle położonej nieruchomości, który przez dziesięć lat od jej uzyskania, np. w drodze spadku, nie żądał ustanowienia drogi koniecznej, jeżdżąc dookoła, może zmienić zdanie i wystąpić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta