Przykre skutki działań za płotem
Właściciel nieruchomości ma prawo spokojnie z niej korzystać. Nie może być zalewany przez sąsiada albo nękany hałasem czy nieprzyjemnymi zapachami
Roszczenia wydobywcze, o których pisaliśmy na str. II, pozwalają właścicielowi przeciwdziałać trwałym naruszeniom własności. Tymczasem znacznie częściej dochodzi do naruszeń polegających na zakłócaniu właścicielowi prawa do korzystania z nieruchomości. Przykładowo, gdy sąsiad zalewa mu działkę, wówczas właścicielowi przysługuje roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Smród, hałas, zalanie wodą
Właśnie najwięcej konfliktów pojawia się w stosunkach sąsiedzkich w związku z tzw. immisjami. Są to działania właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki są odczuwalne na sąsiednich działkach. Tymczasem zgodnie z kodeksem cywilnym właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Na podstawie art. 222 § 2 k.c., właściciel nieruchomości może żądać zakazania nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta