Poproś o szczegółową listę kosztów
Jeśli planujesz zawrzeć umowę o wynajem biura, szczególną uwagę zwróć na zapisy dotyczące kosztów dodatkowych oraz wypowiedzenia umowy. Gdy chcesz zrezygnować z wynajmowanego biura i nie płacić kary, sam znajdź nowego najemcę na swoje miejsce
Rz: Wynajmujemy biuro, które przestało spełniać nasze oczekiwania: zbyt mała powierzchnia, brak miejsc parkingowych, nierynkowy czynsz. Mamy upatrzone inne biuro. Od czego zacząć rozwiązanie umowy?
Marcin Charchut: Od zarezerwowania nowego lokalu, którym jesteśmy zainteresowani, czyli zawarcia przedwstępnej umowy najmu nowego biura. Następnie w przypadku, gdy związani jesteśmy umową na czas określony i termin jej wygaśnięcia jest jeszcze odległy, powinniśmy zastanowić się, co możemy zaoferować wynajmującemu, aby zgodził się na przedterminowe rozwiązanie umowy. Może to być określona kwota pieniędzy, która zrekompensuje mu stratę, lub tzw. świadczenie rzeczowe – np. w postaci odnowienia opuszczanego lokalu. Możemy również postarać się znaleźć nowego najemcę na wynajmowaną przez nas powierzchnię i przestawić go wynajmującemu.
Na jak długo zawierane są umowy najmu lokali komercyjnych i od czego okresy te zależą? Jakie na ogół są rynkowe terminy wypowiedzenia umowy najmu lokalu?
Elżbieta Zienowicz: W praktyce umowy najmu lokali zawierane są na trzy, pięć lub nawet dziesięć lat. Limitowanie okresu najmu do dziesięciu lat wynika z faktu, że zgodnie z przepisami umowa najmu zawarta na czas dłuższy niż lat dziesięć, po upływie tego terminu poczytywana jest za zawartą na czas nieoznaczony.Jeśli chodzi o terminy wypowiedzeń umów najmu, zazwyczaj umowy przewidują okresy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta