Ropa sponsoruje niedemokratyczne rządy
Rekordowo wysokie ceny ropy na światowym rynku nabijają kabzę prezydentowi Hugo Chavezowi, a on, zamiast wydać te pieniądze choćby na walkę ze wzrastającym deficytem (2,6 proc. PKB), bezrobociem (10,2 proc.) czy inflacją (22,5 proc.), sponsoruje wspierające go reżimy – pisze pracownik Instytutu Globalizacji
W 2007 r. wenezuelski rząd zaproponował 32 zagranicznym firmom, które zainwestowały w zasoby ropy w tym kraju, utworzenie spółek joint venture, w których większościowym udziałowcem byłaby państwowa firma Petróleos de Venezuela (PDVSA). To czwarty największy dostawca ropy na amerykański rynek. Tego typu spółki utworzono m.in. z takimi firmami naftowymi, jak Total (Francja), Chevron (USA), Statoil (Norwegia) i CNPC (Chiny). W ramach odszkodowań za nacjonalizację pól naftowych francuski Total ma otrzymać 834 mln dol., włoski koncern ENI – 700 mln dol., a norweski Statoil – 266 mln dol.
Tylko giganty: ConocoPhillips i ExxonMobil w czerwcu 2007 r. nie zaakceptowały propozycji wenezuelskiego rządu. Spór miał być zażegnany przez negocjacje, ale ta ostatnia firma we wrześniu 2007 roku złożyła wniosek do Międzynarodowego Centrum Rozwiązywania Sporów Inwestycyjnych w USA o zamrożenie aktywów PDVSA w wysokości 12 mld dol. za znacjonalizowanie jej aktywów w złożach Cerro Negro położonych w tzw. pasie naftowym Orinoko. Amerykański koncern miał 41,66 proc. udziałów w przedsięwzięciu, którego wartość w momencie wywłaszczania oszacowano na około 750 mln dol. Bernard Mommer, wenezuelski wiceminister energii i ropy naftowej, nazwał żądaną kwotę czystą fantazją.
Tymczasem na poczet przyszłego odszkodowania dla ExxonMobil sądy w Wielkiej Brytanii, Holandii i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta