Jak prawidłowo rozliczać VAT od usług turystyki
Przedsiębiorcy świadczący usługi turystyki muszą od początku 2008 roku odprowadzać VAT od marży. Mogą więc mieć problemy z odliczeniem podatku naliczonego przy zakupach
Dla sektora turystycznego podstawowe znaczenie ma art. 119 ustawy o VAT. Przepis ten przewiduje opodatkowanie usług turystyki na zasadzie marży. Implementuje on zawarty w art. 26 VI dyrektywy oraz w art. 306 – 310 dyrektywy 2006/ 112/WE specjalny system opodatkowania biur podróży. Ma on zastosowanie, gdy świadczenie jest usługą turystyki i spełnione są łącznie trzy warunki:
- podatnik ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
- działa na rzecz nabywcy takiej usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
- przy świadczeniu tej usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
Od początku 2008 r. zniknął warunek dotyczący prowadzenia odpowiedniej ewidencji. Dla wielu podatników był on prostą receptą na uwolnienie się od konieczności opodatkowania marży. Ewidencji nie prowadzili, mogli zatem nie opodatkowywać marży.
Klasyfikacja PKWiU...
Zanim jednak zastosujemy mechanizm opodatkowania marży, sprawdźmy, na czym polegają usługi turystyki. Pojęcia tego nie definiuje bowiem ustawa o VAT. A to, niestety, jest źródłem wielu problemów.
Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi dla celów VAT identyfikowane są na podstawie klasyfikacji (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług). Czasami zatem organy podatkowe utożsamiają usługi turystyki z opisanymi w PKWiU 63.3 usługami biur...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta