Rodzic może się rozliczyć razem z dzieckiem
Niższy podatek mogą zapłacić osoby samotnie wychowujące dzieci małoletnie albo takie, które jeszcze się uczą. Dziecko nie może jednak studiować za granicą
Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na preferencje podatkowe. Mają możliwość wypełnienia PIT razem z dzieckiem. W takiej sytuacji podatek obliczany jest co prawda w podwójnej wysokości, ale od połowy dochodów. Nie wlicza się do nich dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. wygranych w grach liczbowych).
Samotny rodzic nie obliczy jednak w ten sposób podatku, jeśli on lub jego dziecko uzyskują przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym lub podatkiem liniowym.
Dla kogo przywileje
Osobą samotnie wychowującą dzieci jest rodzic albo opiekun prawny, jeśli jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczona jest separacja. Samotnie wychowywać dziecko może też osoba pozostająca w związku małżeńskim, gdy jej małżonek pozbawiony jest praw rodzicielskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta