Jak dokumentować zakupy i kiedy rozliczyć faktury
Na pytania związane z rozliczeniem VAT odpowiadali eksperci, autorzy „Komentarza VAT 2008”
Remanent bez oprogramowania
Spółka partnerska kupiła w 2005 r. oprogramowanie finansowo-księgowe. Odliczyliśmy podatek z faktury. Teraz spółka się rozwiązuje i będziemy robić remanent likwidacyjny. Czy trzeba w nim ująć także oprogramowanie?
Nie. Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w wypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej opodatkowane są towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.
Rozwiązanie spółki powoduje obowiązek przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego. Trzeba w nim ująć towary, które po zakupie nie zostały sprzedane.
Art. 2 pkt 6 ustawy o VAT precyzuje, że pod pojęciem towarów rozumieć należy rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podle- gających opodatkowaniu, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Oprogramowanie nie jest więc towarem. Jego zakup można byłoby natomiast uznać za nabycie usługi. W taki bowiem sposób traktowane są licencje na korzystanie z programów.
Jednak usług nie ujmuje się w remanencie. W związku z tym nie trzeba też w nim uwzględniać wartości oprogramowania.
Nie ma zwolnienia, płacimy 22 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta