Nizina Mezopotamska
Południowa część dawnej Mezopotamii, czyli Międzyrzecza. Równina między Tygrysem a Eufratem szerokości ok. 300 km – rozciągająca się od Szatt al Arab w pobliżu Zatoki Perskiej, gdzie obie rzeki się łączą, po tereny na północ od Bagdadu – była kolebką naszej cywilizacji i najwcześniejszych znanych nam państw.
Tu za czasów Sumerów, ok. 5 tys. lat temu, powstały pierwsze miasta obwarowane murami, budowane wokół świątyń i pałaców władców, oraz domy i gmachy publiczne z suszonej lub palonej cegły. Tu także, nad Eufratem, w Babilonie, próbowano wznieść sięgającą nieba biblijną wieżę Babel.
Nizina Mezopotamska to jeden z najbogatszych w świetne zabytki i najatrakcyjniejszych turystycznie regionów świata. W stosunkowo niewielkim regionie między al Nadżaf na południu a Bagdadem znajduje się np. ponad 1,5 tys. niezbadanych lub porzuconych stanowisk archeologicznych. Wiele z nich rabują od paru lat bezkarne gangi poszukiwaczy starożytności. Mezopotamia była widownią najdawniejszych bitew świata, dziś toczy się tu najnowsza z wojen. Nazwy starożytnych miast Iraku słyszymy najczęściej w komunikatach wojennych jako miejsca krwawych starć i zamachów bombowych.
Bagdad
Miasto znane niegdyś Europejczykom jako siedziba dworu kalifa Haruna al Raszida i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta