Sędziowie: Legislacyjny ekspres może grozić zawetowaniem ustawy
Pośpiech nie jest wskazany przy uchwalaniu ustawy dotyczącej ustroju władzy publicznej – stwierdza sędzia Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi
Przebieg procesu legislacyjnego przyjętej przez Sejm 25 czerwca i zaaprobowanej przez Senat następnego dnia bez poprawek ustawy („zmieniającej ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, ustawę o prokuraturze oraz ustawę – Prawo o ustroju sądów powszechnych”) woła o pomstę do nieba i świadczy o wyjątkowo lekceważącym stosunku rządzących do osób sprawujących wymiar sprawiedliwości. Niesłychanie ważną dla środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego ustawę procedowano bowiem w ostatnich tygodniach w trybie pilnym, aby zdążyć do 1 lipca 2008 r.
Przeciwko awansom poziomym
Skąd ten nagły pośpiech? Ano stąd, że tego właśnie dnia (1 lipca) wchodzi w życie ustawa z 29 czerwca 2007 r. nowelizująca m.in. prawo o ustroju sądów powszechnych (DzU nr 136, poz. 959), wprowadzająca zmiany podnoszące status sędziów sądów rejonowych i okręgowych (odpowiednio także prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowych), których wysiłkiem rozpoznawana jest zdecydowana większość spraw.
Wiadomo, że dostęp do wyższych stanowisk sędziowskich jest ograniczony i najczęściej powołanie na wyższe stanowisko sędziowskie, odbywające się w drodze konkurencyjnego wyboru przez Krajową Radę Sądownictwa, musi się wiązać także ze zmianą miejsca zamieszkania lub podjęcia uciążliwych dojazdów do sądu wyższego, co w wielu wypadkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta