Spadkobiercy mieszkającemu na stałe za granicą spadek w kraju się należy
Dla prawa do spadku bez znaczenia jest miejsce zamieszkania spadkobiercy. Nawet jeśli od lat przebywa poza krajem i zmienił obywatelstwo
W 2003 r. zmarł ojciec czytelniczki. Osierocił żonę i trójkę dzieci. Zostawił dom i samochód. W 2004 r. czytelniczka, która mieszkała w tym domu, wyszła za mąż i wyjechała do męża za granicę. Wymeldowała się po wyjeździe i na stałe mieszka za granicą, choć kilka razy w roku przyjeżdża na urlop i zatrzymuje się w rodzinnym domu. Pyta, czy przez wymeldowanie się i wyjazd straciła prawo do dziedziczenia domu i jakich formalności musi dopełnić w celu zachowania praw do tego domu.
Miejsce zamieszkania ważne tylko dla ulgi
Dla prawa do dziedziczenia spadku bez znaczenia jest miejsce zamieszkania spadkobiercy, także jego obywatelstwo. To prawo normują przepisy kodeksu cywilnego albo wola spadkodawcy, jeśli postanowił zostawić testament.Jeśli po zmarłym pozostała żona i troje dzieci, a nie sporządził on testamentu, każdemu z nich przypada taki sam udział w spadku: jedna czwarta schedy.
To, że spadkobierczyni nie mieszka i nie zamierza mieszkać w spadkowym domu, może mieć znaczenie, gdy chodzi o podatek spadkowy, jaki przyjdzie jej zapłacić na rzecz polskiego fiskusa.
Spadkobiercy, którzy odziedziczyli spadek przed 1 stycznia 2007 r. (decyduje – co ważne – data śmierci spadkodawcy), nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta