Nawet 70 proc. kosztów badań przemysłowych może pochodzić z funduszy unijnych
Mali i średni przedsiębiorcy, którzy stawiają na własne wynalazki, mogą sięgać po środki z programu „Innowacyjna gospodarka”
Wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na badania i rozwój pozwala firmie zwiększyć swą konkurencyjność. W Polsce jest to sfera niedoceniana przez przedsiębiorców. Wiele firm nie prowadzi samodzielnych badań ani nie zleca ich firmom zewnętrznym. Brakuje również współpracy biznesu i uczelni.
Jest szansa, że środki przeznaczone do wydania w latach 2007 – 2013 to zmienią. Jednak najwięcej zależy od samych przedsiębiorców. Od tego, czy zrozumieją, że tylko stałe udoskonalanie produktów i wprowadzanie nowych może gwarantować sukces w dłuższej perspektywie.
Poważna inwestycja
Prowadzenie badań to niewątpliwie duże wyzwanie, także pod względem finansowym. Po pierwsze, samo wybudowanie laboratorium i zakup urządzeń potrzebnych do jego uruchomienia to znaczny wydatek. Po drugie, żeby miało ono sens, trzeba zatrudnić odpowiednio wykształconych i uzdolnionych ludzi. Ich wynagrodzenie też będzie na pewno poważnym obciążeniem dla firmy. Po trzecie, prowadzenie własnych badań jest z definicji obarczone dużym ryzykiem. Przecież nie każdy eksperyment kończy się sukcesem. Trzeba mieć tego świadomość. Ponadto nie ma żadnej pewności, że nowy produkt, chociaż ciekawy, znajdzie nabywców. Czy ryzyko można ograniczyć? Są na to sposoby.
Podwójne działanie
W programie krajowym, jakim jest „Innowacyjna gospodarka”, są dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta