Właściciel hotelu lub pensjonatu musi dbać o bezpieczeństwo gości
W pensjonacie czy schronisku turystycznym ważne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zbyt wąskie schody, niesprawna gaśnica czy zastawione gratami wyjście ewakuacyjne mogą się stać przyczyną tragedii
Prowadzący takie placówki muszą spełniać wymogi przewidziane w przepisach przeciwpożarowych, a także budowlanych. O to, żeby było bezpiecznie, trzeba zadbać już na etapie budowy. Szczególną uwagę należy poświęcić prawidłowemu przeprowadzeniu instalacji – kominowej, gazowej, elektrycznej czy odgromowej.
Do sześciu pokoi łagodniej
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268, ze zm.), dopuszcza w art. 35 prowadzenie usług hotelarskich nie tylko w hotelach, motelach, pensjonatach, domach wycieczkowych, schroniskach młodzieżowych, schroniskach i na kempingach i polach biwakowych, lecz także w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i w zabudowie zagrodowej, w których do prowadzenia usług turystycznych wykorzystuje się najwyżej sześć pokoi.
Takie budynki nie są przekwalifikowywane pod względem pełnionej funkcji (to znaczy nie stają się motelem czy pensjonatem), nie zmienia się również ich kwalifikacja dotycząca kategorii zagrożenia ludzi. Mali wynajmujący zaliczani są zatem do kategorii ZL IV obowiązującej dla budynków mieszkalnych. Natomiast hotele i inne budynki zamieszkania zbiorowego są zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, z późn. zm.), kwalifikowane do kategorii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta