Z ziemi polskiej do Palestyny
Idee syjonistyczne rozpowszechniały się wśród Żydów polskich już w latach 70. i 80. XIX w. Podejmowali je pisarze i intelektualiści żydowscy, ale szeroki oddźwięk zyskały po 1881 r., kiedy w Rosji w odpowiedzi na wzmożone prześladowania Żydów powstał ruch Howewei Cyjon (Miłośnicy Syjonu).
W 1882 r. pierwsze takie stowarzyszenie powstało w Białymstoku, a wkrótce zyskało dużą popularność w Warszawie. Jego zwolennikami byli przede wszystkim zasymilowani Żydzi, którym rodzący się antysemityzm Polaków uniemożliwiał konsumpcję owoców asymilacji.
Działacz ruchu syjonistycznego, polityk i mąż stanu Apolinary Hartglas (1883 – 1953) tak oto wspominał swoje pierwsze zetknięcie z syjonizmem: „W tejże siódmej klasie dowiedziałem się o syjonizmie. Było to w 1898 r. [...] Przychodził też do nas dorosły już wówczas młody człowiek [...] Władysław Tuchhendler... Rodzina Tuchhendlerów w Warszawie była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta