Nasze budowle XXI wieku
W Polsce buduje się dużo, ale czy z wizją. Powstają dobre obiekty, ale jaka jest kondycja architektury
Sądząc po wystawie „Architektura polska w pierwszej dekadzie XXI wieku” podczas niedawnego kongresu architektury w Poznaniu, cała Polska prześciga się dziś w budowaniu. Ale czy ilość przechodzi w jakość? Czy widać awangardę i gwiazdy architektury?
– Widać, że nasza architektura wpisuje się w europejską – mówi Andrzej Kurzawski, prezes SARP w Poznaniu. – W tygiel rozmaitych nurtów, bo cechą współczesnej architektury jest różnorodność. Nie odstajemy, ale oczekiwałbym więcej. Aby nasza architektura była rozpoznawalna. Jak w międzywojniu, gdy wyróżniał nas postępowy modernizm. Brak też nazwisk na miarę światowych ikon.
Jednak w Polsce realizujemy ambitne autorskie projekty. Wystawa pokazała kilkadziesiąt wyróżniających się nowych obiektów. Może nie wiemy, co posiadamy.
Poznań: Kampus z panoramą
Naprzeciw poznańskiej Starówki, na prawym brzegu Warty, rośnie kampus politechniki. Zaprojektowany przez prof. Mariana Fikusa i jego zespół z rozmachem i wyobraźnią.
Nowoczesny kampus wkomponowany został w historyczny trakt królewsko-cesarski i połączy na nowo Maltę, katedrę, Śródkę i centrum. Projekt wygrał konkurs ogłoszony przez Politechnikę Poznańską w 1999 roku. Zaawansowane technologie idą w nim w parze z fantastycznymi widokami.
– Na początku pracy – opowiada prof. Fikus – pojechaliśmy na Piotrowo. Tam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta