Tropiciele i miłośnicy poloników
W 1912 roku tuż przed Wigilią Bożego Narodzenia Stanisław Estreicher zabrał sześcioletniego syna Karolka do antykwariatu Jakuba Himmelblaua przy ul. Szewskiej.
Antykwariusz ten bezinteresownie tropił po świecie nieznane polonika, aby Estreicherowie mogli odnotować je w Bibliografii Polskiej.
Himmelblau, jak wspomina Karol Estreicher mł. w „Nie od razu Kraków zbudowano”, korespondował nieomal z całym światem. Miał swoich informatorów w Nowym Jorku wśród antykwariuszy na 57 Ulicy i na... Kercelaku w Warszawie. Simon d’Azzurro, antykwariusz z Mediolanu, który zaopatrywał biblioteki królów i największych bankierów, był na każde zawołanie Himmelblaua.
Jakub Himmelblau czytał kroniki polskie Długosza i Bielskiego, rękopisy z XII wieku. Jego ulubionym autorem był siedemnasto-wieczny polihistor i bibliograf ks. Szymon Starowolski
Na zapleczu krakowskiego antykwariatu Himmelblau przechowywał swoją prywatną kolekcję. Czytał kroniki polskie Długosza i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta