Najmniejsze sądy grodzkie przegrały z ekonomią
Od dziś z mapy administracyjnej znika ponad 50 sądów grodzkich. Chodzi o najmniejsze jednostki, w których orzeka mniej niż dziesięciu sędziów
Zlikwidowane zostaną wydziały grodzkie, których utrzymywanie jest nieopłacalne, m.in. w Mogilnie, Pułtusku, Przasnyszu czy Słupsku (pełna lista patrz DzU z 2008 r. nr 108, poz. 696).
Plany reorganizacyjne były konsultowane z władzami poszczególnych placówek. Na likwidację wydziałów zgodę wyrazili prezesi sądów rejonowych, do których należały. Czasem to nawet oni sami wnosili o likwidację wydziału.
– Tam, gdzie opinia była negatywna, decyzja o likwidacji na razie nie zapadła – tłumaczy „Rz” Tomasz Jaskłowski, zastępca dyrektora Departamentu Organizacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Następne w kolejce do zniesienia są sądy, w których orzeka do 20 sędziów.
Po co reforma
Ministerstwo Sprawiedliwości ma kilka argumentów przemawiających za taką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta