Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczne i higieniczne warunki pracy pod lupą społecznego inspektora

09 lipca 2008 | Dobra firma | Tomasz Zalewski

W zasadzie każdy pracodawca, u którego działają związki zawodowe, musi liczyć się z możliwością powołania społecznego inspektora pracy

Służba ta działa po to, aby zakład zapewnił bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz aby wyegzekwować uprawnienia określone w prawie pracy. Podstawą jej funkcjonowania jest ustawa z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (DzU nr 35, poz. 162 ze zm.).

Bez nadzoru

To ogół załogi wybiera inspektora w firmach zatrudniających do 300 pracowników. W większych powoływani są zakładowi, wydziałowi i grupowi inspektorzy. I to na czteroletnią kadencję. Wybory organizują związki zawodowe. A pracodawca lub Państwowa Inspekcja Pracy nie mogą kwestionować ich rezultatu. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 9 listopada 1995 r. wybór społecznego inspektora pracy przez załogę nie podlega żadnej kontroli zewnętrznej (III PO 16/95). Zdaniem SN ustawodawca nie przewidział w tym zakresie żadnej kontroli zewnętrznej ani o charakterze nadzoru administracyjnego, ani sądowego. Sąd uznał, że takie rozwiązanie nie było przeoczeniem czy niedopowiedzeniem ustawodawcy, ale jego świadomym dążeniem do tego, aby wybór społecznego inspektora pracy leżał tylko w gestii pracowników danego zakładu. Sąd przypomniał, że jeśli załoga uzna, iż wybór był przeprowadzony w sposób nieprawidłowy lub inspektor źle wykonuje swoje obowiązki, może odwołać go z funkcji i przeprowadzić nową elekcję.

Kto na inspektora

Na społecznego inspektora może być wybrany tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8060

Spis treści
Zamów abonament