Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

U poborowych pracujących w sanatoriach podstawa składki zdrowotnej jest obniżona do zera

09 lipca 2008 | Dobra firma | Michał Jakubowski

Odbywających zastępczą służbę wojskową do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszają te instytucje, które korzystają z ich usług

Poborowy odbywa w szpitalu zastępczą służbę wojskową. Dodatkowo chcemy z nim zawrzeć umowę-zlecenie. Jakim ubezpieczeniom podlega i z jakiego tytułu powinny być za niego opłacane składki na ubezpieczenia i zdrowotne, gdy równocześnie odbywa służbę i wykonuje umowę-zlecenie? Jakie dokumenty należy wówczas składać do ZUS? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Służbę zastępczą poborowi odbywają w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz w organizacjach pożytku publicznego. Pisaliśmy o tym w DF 6 czerwca. I to te podmioty są płatnikami składek za osoby odbywające u nich zastępczą służbę wojskową (poborowych). To one więc muszą zgłosić je do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz rozliczać należne składki.

Jakie składki

W czasie odbywania służby zastępczej poborowy musi mieć ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe, jeżeli nie ma innych podstaw do ubezpieczeń. Natomiast ubezpieczeniu zdrowotnemu z racji pełnienia służby podlega bez względu na to, czy równocześnie ma inne tytuły do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jeżeli w okresie służby zatrudnisz poborowego na zlecenie, to od dnia rozpoczęcia tej umowy będzie z niej obowiązkowo podlegał ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie będzie natomiast musiał mieć ubezpieczeń społecznych ze służby, bo ma inny tytuł do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8060

Spis treści
Zamów abonament