Nie zawsze musisz płacić za okulary pracownika
Masz obowiązek zapewnić pracującym przy komputerze szkła korygujące. Ale tylko wtedy, gdy wynika to z zalecenia lekarza i skierowania od przełożonego na badania okulistyczne
Praca przy komputerze obciąża wzrok i nikt tego stwierdzenia nie będzie chyba kwestionował. Dla pracodawcy może ono oznaczać konieczność zapewnienia podwładnym okularów korygujących. Kiedy?
Po badaniach ze skierowaniem
Okulary korygujące wzrok należą się pracownikowi, gdy konieczność ich zakładania do pracy przy komputerze jest zapisana w wynikach badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej. Taki warunek stawia § 8 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973).
A czy jest on spełniony, gdy pracownik sam wykona takie badanie i przedstawi wynik pracodawcy? Nie, bo tu chodzi jedynie o badania, na które szef musi wystawić skierowanie.
Pracodawca powinien zapewnić pracującym przy monitorach ekranowych profilaktyczną opiekę zdrowotną. Obejmuje ona badania wstępne, okresowe i kontrolne, na które kieruje pracodawca (por. § 1 ust. 1 i § 4 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta