Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyjęcie kierowcy na etat jest bardziej skomplikowane niż innych pracowników

09 lipca 2008 | Dobra firma | Marta Gadomska
Przykład informacji o warunkach zatrudnienia
źródło: Rzeczpospolita
Przykład informacji o warunkach zatrudnienia
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Od kierowcy autobusu z prawem jazdy kategorii D wymagaj, aby ukończył m.in. kurs dokształcający. Jeżeli natomiast zatrudnisz go po 10 września tego roku, a będzie on miał prawo jazdy wydane po tej dacie, ma dodatkowo uzyskać kwalifikację wstępną i ukończyć szkolenie okresowe

Zatrudnienie etatowego pracownika to dla szefa wiele nowych obowiązków i formalności. Jest ich jeszcze więcej, gdy obsadzamy stanowisko kierowcy. Posyłamy go bowiem dodatkowo na badania psychologiczne i różne kursy. Niektóre z nich są obowiązkowe, a inne zależą od tego, jakie towary szofer ma wozić. Zasadniczo obowiązki związane z zatrudnianiem kierowców można podzielić na: standardowe wynikające z kodeksu pracy oraz szczególne uregulowane m.in. w ustawie z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (DzU nr 125, poz. 874 ze zm.).

Najpierw formalności, później umowa

Podpisanie kontraktu pracowniczego z szoferem poprzedzają liczne szkolenia. Przepisy nie regulują jednak, kto ma za nie płacić: pracodawca czy kierowca

Jest to o tyle istotne, że teraz cena rynkowa kursu dokształcającego wynosi ok. 700 zł, ale już za kilka miesięcy za szkolenie okresowe trzeba będzie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeśli:

∑ ukończył on 21 lat;

Wymóg ten nie dotyczy kierowcy wykonującego przewóz drogowy rzeczy pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, ale nieprzekraczającej 7,5 tony.

∑ ma uprawnienia do kierowania pojazdem;

∑ nie ma przeciwwskazań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8060

Spis treści
Zamów abonament