Jak odblokować pracę rady nadzorczej
Wyłączenie w umowie spółki indywidualnego prawa kontroli sprawowanej przez radę nadzorczą może całkowicie zablokować nadzór nad sytuacją firmy przez mniejszościowych wspólników
Jeden z naszych czytelników jest mniejszościowym wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Działa tam trzyosobowa rada nadzorcza. Dwóch jej członków blokuje jednak – zdaniem czytelnika za namową większościowego wspólnika – jakąkolwiek kontrolę firmy we wszystkich obszarach jej działalności. Trzeci członek, będąc jednocześnie przewodniczącym rady, w swoich działaniach jest absolutnie ubezwłasnowolniony przez działania pozostałych. Jakakolwiek próba wglądu w dokumenty spółki jest przez resztę członków rady i zarząd poczytywana za nieuprawnioną kontrolę. Czytelnik prosi o szczegółową interpretację tego stanu rzeczy, zadając liczne szczegółowe pytania.
Gdzie obraduje rada
– W jaki sposób członkowie rady mają wykonywać swoje obowiązki (miejsce, czas)? Czy zarząd ma obowiązek wyznaczyć pomieszczenia do pracy rady?
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) nie wchodzi w takie drobiazgi. Trudno zresztą wymagać tak szczegółowej regulacji. Każda spółka jest przecież inna i ustawowe wyznaczanie godzin czy miejsca wykonywania obowiązków mogłoby spowodować więcej szkody niż pożytku. Czas pracy członka rady nadzorczej wyznaczają więc jego zadania. Powinien on przebywać w konkretnym miejscu i czasie o tyle, o ile wymagają tego sprawy spółki (np. posiedzenie rady czy kontrola...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta