Niezbędne gazociągi muszą zostać
Właściciel działki nadużywa prawa, gdy żąda usunięcia z niej urządzeń przesyłowych, jeśli są niezbędne dla odbiorców, a całe przedsięwzięcie wiązałoby się z ogromnymi kosztami
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2008 r. Sprawa, której werdykt dotyczy, po raz drugi znalazła się na jego wokandzie.Chodzi w niej o dwa gazociągi prowadzące przez dwie działki kupione przez Annę i Jana N. w 2001 r. i 2002 r. od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa jako nieruchomości rolne.
Przeszkadza inwestycji
Państwo N. uzyskali decyzję o przekwalifikowaniu działek na budowlane. Przeszkodą w zamierzeniach inwestycyjnych były gazociągi. Jeden został przeprowadzony w 1971 r., a drugi, o mniejszym przekroju, w 1993 r. Przebieg gazociągów jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania z 1992 r., a wybudowano je na podstawie zezwoleń.
Państwo N. wystąpili, powołując się na art. 222 kodeksu cywilnego, do sądu przeciwko właścicielowi gazociągów, spółce akcyjnej PGNiG, o przywrócenie stanu zgodnego z prawem, czyli o usunięcie tych urządzeń z działek. Twierdzili, że spółka nie ma cywilnoprawnego tytułu do korzystania z ich gruntów.
Sąd I instancji oddalił żądanie na podstawie art. 5 k. c. jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta