Na kawie u Rajchmanów
Spośród salonów plutokracji warszawskiej, na których bywała elita warszawskiej inteligencji, wyróżniał się salon Rajchmanów, w którym toczyło się intensywne życie muzyczne, salon uważany za wyrocznię w sprawach i problemach muzycznych.
Jego gospodarz Aleksander Rajchman (1855 – 1915) był literatem, publicystą, współpracownikiem wielu czasopism i dzienników, od 1883 r. wydawcą i redaktorem „Echa Muzycznego i Teatralnego”, od 1885 r. noszącego nazwę „Echo Muzyczne, Teatralne i Artystyczne”. Był postacią w życiu kulturalnym Warszawy bardzo wpływową, ale kontrowersyjną, często skonfliktowaną ze środowiskiem muzycznym i teatralnym. Sprawa budowy gmachu filharmonii nurtowała go od dawna. W przeciwieństwie do innych metropolii europejskich, jak na przykład Berlin, Wiedeń, Paryż, Petersburg, Warszawa nie posiadała gmachu filharmonii, co odbijało się bardzo niekorzystnie na życiu muzycznym.
Ta ważna sprawa bywała często rozważana na łamach prasy i w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta