Łatwiej założyć małe przedszkole
Szesnastometrowy pokój na parterze może wystarczyć do otwarcia miniprzedszkola. Nadal jednak musi je prowadzić osoba z odpowiednimi kwalifikacjami
Skomplikowane przepisy praktycznie uniemożliwiały do tej pory utworzenie małych placówek wychowania przedszkolnego. Obowiązująca od 3 lipca nowelizacja rozporządzenia w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (DzU nr 104, poz. 667) zwiększa szanse na prowadzenie takiej działalności. Takie obiekty mogą zakładać zarówno samorządy, jak i osoby prawne (stowarzyszenia, fundacje, parafie), a także osoby prywatne.
– Nowe przepisy ułatwiają zakładanie małych form wychowania przedszkolnego, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – mówi Ewa Madalińska-Soczyńska, kierownik referatu oświaty w gminie Kórnik pod Poznaniem. – W jednej grupie mogą być dzieci w różnym wieku, łatwiej zgłaszać taką działalność, nie trzeba przygotowywać arkusza organizacji pracy.
We wsi Radzewo w gminie Kórnik funkcjonuje od maja pierwszy w Wielkopolsce punkt przedszkolny zorganizowany przez gminę. Zainteresowanie rodziców w miejscu, gdzie dotychczas dzieci praktycznie nie uczęszczały do przedszkoli, przerosło oczekiwania jego organizatorów.
Zespół albo punkt
Od kilku miesięcy można bowiem organizować nie tylko przedszkola, ale zespoły lub punkty przedszkolne. W placówkach, które rozporządzenie określa jako zespół przedszkolny, dzieci mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta