Kiedy prezes przestaje być prezesem
Naruszenie zakazu łączenia stanowisk w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może doprowadzić do poważnych perturbacji w jej działalności
Czytelnicy wciąż domagają się od nas wyjaśniania na łamach DF szczegółowych zagadnień z zakresu prawa spółek. Pytania dotyczą zwłaszcza spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem wielu z nich jest problematyka zakazu łączenia stanowisk. Z punktu widzenia bieżącej działalności spółki jest ona niezwykle doniosła, chociaż koniecznie należy pamiętać, że poruszamy się tu jednak w sferze interpretacji. Przepisy nie zawsze są bowiem jasne. Interpretacja zaś zawsze pozostawia jakiś margines do dyskusji i niewykluczone, że np. sąd będzie się na opisane kwestie zapatrywał inaczej. Poniżej wyjaśnienia dotyczące zagadnień, z jakimi zwróciła się do nas niedawno jedna z czytelniczek.
– W spółce z o.o. działa rada nadzorcza w trzyosobowym składzie. Jeden z członków rady jest jednocześnie zatrudniony na stanowisku dyrektora. Otrzymuje wynagrodzenie i dodatek funkcyjny, używa pieczątki z podpisem „dyrektor”. Czy taka rada może podejmować uchwały?
To zależy od kilku okoliczności, o których w pytaniu nie wspomniano. Znaczenie ma choćby to, czy do wyboru członka rady doszło przed czy po zatrudnieniu go na stanowisku dyrektora. Przepisy o zakazie łączenia stanowisk w spółce z o.o. przewidują bowiem w sposób dość ogólny, że osoba sprawująca określoną w przepisie funkcję „nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej” (art. 214 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta