Maksimum minimalnej czystej formy
Architekt Christian Kerez przyjechał do Warszawy, by przedstawić makiety i plany pierwszego etapu projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. A jakie domy zbudował w swojej ojczyźnie?
Orson Welles był autorem niezbyt przyjaznego Szwajcarom powiedzenia: „Przez pięćset lat mieli pokój i demokrację, a co dali światu? Zegar z kukułką”. Deklaracja zdecydowanie krzywdząca. Oprócz zegarków mają jeszcze mleczną czekoladę, scyzoryki, fondue z sera i gwardię papieską. A sama kukułka ma się dobrze w domkach z gładkiego betonu.
Właściwości betonu
Niezwykłą cechą szwajcarskiego krajobrazu jest architektura. Niezniszczony żadną wojną ani przemarszem wojsk obfituje we wzorcowe przykłady budownictwa wszystkich epok i stylów – w tym doskonale skomponowane z otoczeniem nowoczesne gmachy publiczne i domy prywatne. Pozornie zachowawczy Szwajcarzy nie unikają rozwiązań ambitnych i kontrowersyjnych, przegłosowując budowę szklanego domu obok drewnianej zagrody, a pozbawionej ozdób betonowej kaplicy czy studia o czerwonych ścianach pośród pruskich murów.
Szwajcarscy architekci wyraźnie lubią beton. Christian Kerez, Peter Zumthor, Valerio Olgiati, Pierre de Meuron i Jacques Herzog – należący do czołówki twórców helweckiej architektury – z upodobaniem sięgają po ten materiał. Potrafią wykorzystać w niezwykły sposób jego właściwości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta