Polska droga do wzrostu gospodarczego
- Ograniczenie barier inwestycyjnych jest dziś bardziej istotne niż zapewnienie dodatkowego strumienia finansowego – pisze ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej
O statnio profesor Stanisław Gomułka nakreślił najważniejsze wyzwania stojące przed polską gospodarką. Przeprowadził analizę w dwóch segmentach. Przede wszystkim, wskazał, co należałoby zrobić, aby trwale podnieść tempo wzrostu gospodarczego w długim okresie. Przedstawił też pakiet działań, które pozwoliłyby uniknąć cyklicznego spowolnienia wzrostu gospodarczego.
Więcej inwestycji
W ogromnej mierze podzielam przedstawioną diagnozę i uważam, że lista przedstawionych rozwiązań jest trafna. Chciałbym zwrócić uwagę na aspekty, które wydają mi się istotne dla pełnego zrozumienia mechanizmów wskazanych przez profesora Gomułkę. Skupię się przy tym na pierwszym pytaniu, bo ma charakter strategiczny i w tym sensie wydaje się ważniejsze, także w kontekście integracji Polski ze strefą euro.Autor słusznie zwrócił uwagę – co często niestety umyka w naszych dyskusjach na temat polityki gospodarczej – że kluczem do tego, aby Polska gospodarka rozwijała się w długim okresie szybciej niż do tej pory, jest zwiększenie udziału inwestycji w dochodzie narodowym. Wskazał na trzy główne drogi (modele wzrostu) wiodące do tego celu: zwiększenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, silny wzrost oszczędności krajowych i zwiększenie importu oszczędności zagranicznych w drodze przyjęcia euro.
Kluczowym powodem ograniczenia wzrostu (tzw. binding constraint to growth) w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta