Trudno policzyć uzyskaną na niepełnosprawnych pomoc
Mamy prawo ustalić ryczałtowe koszty zatrudniania takiego pracownika za miesiąc, kiedy był na zasiłku chorobowym. Za czas urlopu bezpłatnego lub macierzyńskiego ryczałt należy się jedynie, gdy ponieśliśmy na niego dodatkowe wydatki
Obowiązujące od 1 stycznia 2008 r. nowe zasady udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w formie dofinansowań wynagrodzeń tych osób oraz refundacji części składek na ich ubezpieczenia społeczne są dość skomplikowane, a wiele problemów z tym związanych do dziś nie zostało wyjaśnionych.
Pułap najniższy – najwyższe wsparcie
Wciąż kłopoty sprawia ustalanie najniższego pułapu intensywności pomocy, czyli kwoty, od której zależy poziom wsparcia, jakie możemy uzyskać na danego niepełnosprawnego. Według przypisów nr 9 do dokumentu INF-D-P i nr 11 do formularza INF-U-P jest to niższa z następujących wartości liczonych narastająco:
- podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego (koszty rzeczywiste lub ryczałtowe),
- kosztów płacy, na które składa się wynagrodzenie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, będącymi kosztem pracodawcy.
Wartość,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta