Reforma kapitału zakładowego spółek akcyjnych
Najnowsze zmiany w kodeksie spółek handlowych pozwalają spółkom korzystać z gospodarczo racjonalnych mechanizmów, takich jak programy wykupu akcji czy wykupy lewarowane – dowodzi doktor habilitowany na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca zmian do tego kodeksu
Od wielu lat w Europie toczy się dyskusja na temat zasadności utrzymania kapitału zakładowego. Instytucja ta jest mocno krytykowana. Wskazuje się, że kapitał zakładowy nie polepsza sytuacji wierzycieli, a jednocześnie niepotrzebnie obciąża spółki: krępuje ich funkcjonowanie i podnosi koszty.
Prawodawca wspólnotowy nie zlikwidował jednak obowiązku posiadania kapitału zakładowego w spółkach akcyjnych, a jedynie uprościł i uelastycznił dotychczasowe rozwiązania. Tak powstała dyrektywa 2006/68/WE zmieniająca dyrektywę Rady 77/91/EWG w sprawie tworzenia spółek akcyjnych i utrzymywania oraz zmian wysokości ich kapitału (DzUrz UE L 2006.264.32). Zmieniony 13 czerwca kodeks spółek handlowych (DzU nr 118, poz. 747; wszystkie podawane tu przepisy oznaczają k.s.h.), który wejdzie w życie 5 października, implementuję tę dyrektywę.
Nowelizacja ta zakłada szereg korzystnych rozwiązań ułatwiających i przyspieszających czynności kapitałowe w spółkach akcyjnych. Pozwoli to im zmniejszyć koszty prowadzenia działalności bez uszczerbku dla sytuacji wierzycieli i akcjonariuszy.
Po pierwsze, prościej
Prostsze stanie się wnoszenie wkładów rzeczowych (aportów) na pokrycie kapitału zakładowego. Dotychczas wszelkie aporty musiały zostać zbadane przez biegłego rewidenta. Badanie miało zapobiegać zawyżaniu wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta