Nie przeszkadzaj komornikowi w pracy, bo zapłacisz karę finansową
Gdy kilku dłużników zgłasza ci pretensje do pensji pracownika, o tym, który dalej poprowadzi egzekucję, zdecyduje sąd
– Zatrudniam pracownika, wobec którego egzekucję prowadzi komornik sądowy i ZUS. Co mam zrobić, gdy oba organy zajęły wynagrodzenie. W jakiej części mam im przekazywać kwoty z zajętej pensji? A może nie powinnam o tym sama decydować, ale zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie, w jakiej kolejności wpłacać? Może wystarczy, gdy powiadomię komornika i ZUS, a oni dogadają się sami? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
O zbiegu egzekucji mówimy wtedy, gdy do tej samej rzeczy lub prawa tego samego dłużnika prowadzone są co najmniej dwa postępowania egzekucyjne. Jeżeli zatem wynagrodzenie pracownika zostało zajęte przez dwa różne organy z powodu prowadzonej przeciwko niemu egzekucji, to mamy do czynienia ze zbiegiem postępowań egzekucyjnych.
I komornik, i ZUS
W tym wypadku chodzi o zbieg postępowania sądowego prowadzonego przez komornika z egzekucją administracyjną prowadzoną przez dyrektora oddziału ZUS. Tę administracyjną reguluje ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta